ogrzewanie-podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe – warto?

Ogrzewanie podłogowe jest obecnie jednym z częściej wybieranych rodzajów ogrzewania, szczególnie wśród osób budujących dom czy remontujących mieszkanie.  Wielu osobom wciąż kojarzy się ono jedynie z dodatkowym ogrzewaniem wykorzystywanym w kuchni i łazience, jednak może być również używane z powodzeniem jako jedyne źródło ciepła. Najczęściej wykorzystuje się dwa typy instalacji: wodne oraz elektryczne. Dziś skupimy się na tych drugim, czyli systemach opartych na matach i kablach grzejnych.

Na początku warto porównać oba te typy instalacji, jako każde z nich posiada zarówno swoje mocne, jak i słabe strony.  Jeśli chodzi o łatwość instalacji, tu wygrywa ogrzewanie elektryczne. Maty grzewcze można bez problemu instalować nawet na istniejących już posadzkach, natomiast systemy wodne zajmują  więcej miejsca i znacznie podnoszą poziom podłogi, co zazwyczaj nie jest pożądanym efektem.  W przypadku instalacji wodnych,  istnieje również większe ryzyko awarii, szczególnie gdy występują bardzo niskie temperatury – cały system może wówczas zamarznąć. Ogrzewanie podłogowe elektryczne jest odporne na temperatury, dlatego oprócz pomieszczeń można ogrzewać nimi podjazdy i chodniki, co eliminuje konieczność odśnieżania ich  w przypadku obfitych opadów śniegu.  Ogrzewanie elektryczne wypada jednak nieco słabiej w kategorii poniesionych kosztów – eksploatacja ogrzewania wodnego jest tańsza w porównaniu do elektrycznego, ponieważ możliwa jest współpraca z ekologicznymi źródłami ciepła, takimi jak pompy ciepła.

Prawidłowe i efektywne działanie systemów elektrycznego ogrzewania podłogowego zagwarantować może zastosowanie się do zasad, dzięki którym eksploatacja będzie nie tylko tańsza, ale i bezpieczniejsza. Przede wszystkim gotowych przewodów grzejnych nie należy ciąć ani łączyć, dlatego niezwykle istotne jest prawidłowe zaplanowanie instalacji, jeszcze przed jej zakupem. Należy również pamiętać, że kable  grzewcze nie mogą znajdować się pod meblami stojącymi bezpośrednio na podłodze oraz dywanami. Ważny jest także odpowiedni wybór podłogi, który zostanie umieszczony na powierzchni. Najlepiej przepuszczającymi ciepło materiałami są kamień i ceramika, a najmniej drewno.