Miejsca w Warszawie, o których nie miałeś pojęcia!

Stolica skrywa wiele miejsc, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Są to miejsca niekiedy wzruszające, przyprawiające o dreszcze czy tajemnicze. Przedstawiamy najciekawsze miejsca w Warszawie, które z pewnością warto odwiedzić!

Opuszczona fabryka traktorów Ursus

Znajdziemy tutaj m.in. pracę Scandalist. To miejsce tajemnicze, nietuzinkowe, mające niepowtarzalny klimat. Znajduje się tutaj ogromny szkielet hali. W latach 20. ubiegłego wieku produkowano tu samochody ciężarowe, autobusy, czołgi, ciągniki wojskowe, samochody pancerne i motocykle. Budynek został zniszczony podczas II Wojny Światowej. W 1947 fabryka została odbudowana. 40 lat później popadła w długi i upadła.

Cmentarz choleryczny na warszawskiej Pradze

Cmentarz cholerycznyPowstał w latach 1872-1873 po zarazie cholery, która nawiedziła wtedy Pragę. Cmentarz otwarto na esplanadzie Fortu Śliwickiego. W 1874 roku cmentarz został przejęty przez miasto – wcześniej należał do Cezarego Skoryny, który był właścicielem fabryki kamieni i maszyn młyńskich. Ostatni pochówek miał tutaj miejsce 8 stycznia 1883 roku.

Porzucone samochody z epoki PRL

Miejsce co prawda znajduje się w Grodzisku Mazowieckim, ale nie sposób o nim nie wspomnieć. Znajdziemy tutaj kolekcję samochodów z epoki PRL – ponad pięćdziesiąt rożnych modeli. Wśród nich wypatrzymy Warszawę, Porshe 911, Citroena DS., Bugatti. Kolekcja należała do funkcjonariusza Urzędu Bezpieczeństwa – Tadeusza Tabenckiego, który zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach w 1989 roku.

Najciekawsze miejsca w Warszawie – gazownia na Woli

Gazownia na Woli to dwie ceglane rotundy, które powstawały w latach 1886-1888. W ówczesnych latach służyły jako zbiorniki gazu, który był tam produkowany. Zbiorniki uległy zniszczeniu w latach 70. W 1978 roku zakończono produkcję gazu – od tamtego czasu gazownia jest opuszczona.gazownia na woli

Opuszczona Lokomotywownia

Lokomotywownia znajduje się na warszawskiej Pradze. Jej symbolem jest parolokomotywownia warszawawóz OKl27-26 stojący jako eksponat
przy ulicy Towarowej 1. Parowozownia funkcjonowała w latach 1877-1998. W okresie międzywojennym pracowało tu ponad trzy tysiące pracowników, a w czasach II Wojny Światowej lokomotywownia podporządkowana była Ostbahn – wówczas zatrudnienie wynosiło 6 tysięcy. Obecnie widzimy tutaj zarośnięty plac i żelbetowe słupy.

 

To dopiero pierwsza część przedstawiająca najciekawsze miejsca w Warszawie. Jakie dodalibyście jeszcze do tej listy?