Duże zmiany w Kodeksie Pracy w 2016 roku

zmiany-kodeks-pracy

Rok 2016 przyniósł duże zmiany w Kodeksie pracy. Wprowadzono limit na zawieranie umów na czas określony – teraz pracownik będzie mógł podpisać z jednym pracodawcą jedynie trzy tego typu umowy, a okres ich trwania nie może łącznie przekraczać 33 miesiące. Dzięki tej zmianie pracownicy pracujący na umowę o pracę na czas nieokreślony oraz Ci zatrudnieni na czas określony będą niemalże na równi, jeśli chodzi o ich pozycję w firmie.

Czytaj dalej

Audyt – czy jest się czego obawiać?

audyt

Zbliża się koniec roku kalendarzowego, a wraz z nim – czas audytów. Już samo słowo „audyt” dla wielu przedsiębiorców i pracowników wywołuje negatywne skojarzenia, kojarzy się przeważnie z inspekcją, co sprawia że należy on do wyczekiwanych okresów. Jednak czy obawy te są słuszne?

Czytaj dalej

CEIDG, czyli Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej

ceidg

CEIDG jest spisem przedsiębiorców, którzy są osobami fizycznymi, prowadzony w Internecie. Cała procedura zakładania firmy i zarządzania swoim wpisem przebiega drogą elektronicznie, więc jest to duże ułatwienie dla przedsiębiorców. Co więcej, wprowadzone dane są przesyłane bezpośrednio do pozostałych urzędów, co jeszcze bardziej ułatwia prowadzenie działalności.

Czytaj dalej

Sprzedajesz odziedziczony dom? Pamiętaj o fiskusie

Nieruchomość-dom

Kwestie opodatkowania w przypadku otrzymania i gospodarowania spadkiem w Polsce bywają kłopotliwe i niejasne dla wszystkich. Jednym ze szczególnych przypadków, w których warto zwrócić szczególną uwagę na przepisy podatkowe, jest sprzedaż odziedziczonej nieruchomości.

Czytaj dalej

Budowa domu bez pozwolenia – zmiany w prawie budowlanym

Budowa domu

Budowa domu jest zdecydowanie procesem stresującym i czasochłonnym, a każda dodatkowa wizyta w urzędach w żaden sposób go nie ułatwia. Jest jednak dobra wiadomość dla wszystkich osób, które zamierzają w najbliższej przyszłości zacząć budować dom jednorodzinny – od końca czerwca 2015 roku przestaje istnieć obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę.

Czytaj dalej