Prawo jazdy

Kolejne zmiany w prawie jazdy od 2016 roku

W styczniu 2016 roku w życie wejdą nowe, surowsze zmiany w przepisach dot. nowych, a także doświadczonych kierowców. Świeżo upieczeni kierowcy będą musieli odbywać dodatkowe szkolenia, natomiast przestanie obowiązywać przywilej redukcji punktów karnych poprzez udział  w specjalnych kursów.

Ośrodki ruchu drogowego po raz kolejny przeżywają oblężenie, po tym jak kraj obiegła informacja o zmianie w przepisach, które wejdą w życie 4 stycznia 2016 roku.  Zmiana ta szczególnie mocno dotknie nowych kierowców, ponieważ okres próbny wydłuży się do dwóch lat.

„Zielony listek” i dodatkowe szkolenia

Nowi kierowcy będą musieli być jeszcze bardziej ostrożni podczas swojego okresu próbnego, ponieważ konsekwencje jakichkolwiek przewinień zostaną znacznie zaostrzone. Młody kierowca będzie mógł popełnić jedno wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu (jak np. przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 30 km/h). Jeśli podczas okresu próbnego popełni błąd po raz kolejny, będzie musiał podejść do 28-godzinnego szkolenia, a jego okres próbny zostanie wydłużony o kolejne 2 lata. Co więcej, w przeciągu pierwszych ośmiu miesięcy, kierowca będzie mógł prowadzić jedynie samochód oklejony „zielonym listkiem” (bez znaczenia, czy jest to jego własny samochód, czy samochód należący do doświadczonego kierowcy), tak aby zakomunikować pozostałym uczestnikom ruchu drogowego o specjalnych zasadach, na których się porusza (np. młodzi kierowcy w terenie zabudowanym zawsze mogą poruszać się z prędkością max. 50 km/h, poza terenem zabudowanym – 80 km/h, a na autostradach – 100 km/h, niezależnie od znaków drogowych). Kolejnym zaostrzeniem przepisu jest obowiązek uczestniczenia w dodatkowym kursie pomiędzy 4 a 8 miesiącem od otrzymania dokumentu (2 godziny teoretyczne i jedna praktyczna). Młody kierowca do 8 miesięcy po otrzymaniu uprawnień nie będzie mógł również podejmować pracy jako kierowca.

Koniec z redukcją punktów karnych

Zmiany nie pominą również kierowców pełnoprawnych. Dotychczas kierowcy raz na pół roku, po przejściu specjalnego kursu, mogli zredukować pulę zdobytych przez siebie punktów karnych o 6 pkt. Nowe przepisy znoszą ten przywilej – w przypadku przekroczenia maksymalnej liczby dopuszczalnych punktów, czyli 24 punkty na rok, kierowca zostanie skierowany na badania psychologiczne oraz 28 godzinny kurs, taki sam jak w przypadku młodych kierowców. Jednak w przypadku przekroczenia punktów po raz kolejny w przeciągu kolejnych 5 lat, jego uprawnienia zostaną anulowane i będzie on musiał po raz kolejny przejść kurs prawa jazdy, zdać egzamin i przejść okres próbny.